Тема: «Як
дикі тварини захищаються. Охорона тварин»
Мета:
формувати уявлення про ознаки пристосування тварин до захисту від ворогів у природі, причини зникнення тварин, про шляхи охорони і збереження тварин у природі; виробляти вміння розрізняти ознаки пристосування окремих тварин до захисту від ворогів, самостійно встановлювати зв'язки в природі, формулювати пізнавальні запитання; виховувати впевненість кожного учня у своїх діях під час пізнавальної діяльності, здатність співпрацювати, різнобічно сприймати об'єкти природи, тобто бачити їх різнобічну цінність, прагнення охороняти тваринний світ.
Обладнання:
Червона книга, малюнки із зображенням тварин.
ХІД УРОКУ
I. «Бюро погоди»
—Який зараз місяць, число і день тижня?
—Яка температура повітря?
—Який стан неба?
—Чи є сьогодні вітер?
—Чи є опади? Які?
—Чи спостерігаються сьогодні інші явища природи?
—Запишіть дані у зошит.
II. Перевірка домашнього завдання
Тест
1. Тваринам для життя необхідні...:
а) сонце, повітря, рослини, тварини;
б) тепло, вода, повітря;
в) Грунт, корисні копалини, сонце.
2. Хто зайвий у кожному рядку? Чому? Підкресліть це слово.
а) Собака, білка, корова, кріль, кіт;
б) вовк, олень, кінь, лисиця, лось;
в) щука, карась, ведмідь, лящ;
г) кропив'янка, яблунева плодожерка, сонечко, синиця, попелиця.
3. Що примушує водоплавних птахів восени залишати наші водойми?
а) Голод;
б) холод;
в) голод і холод;
г) мрії побачити далекі краї.
4. Встанови ланцюжок живлення.
а) Водорості —>риба —> лисиця;
б) риба —> лисиця —> водорості;
в) лисиця —> водорості —> риба.
III. Повідомлення теми
та мети уроку
—Сьогодні ви дізнаєтесь, як дикі тварини захищаються від ворогіві що повинна робити людина, щоб зберегти тваринний світ.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Прес-конференція.
Зоолог.
Сьогодні до нас на урок завітали їжачок, зайчик, гадюка, сонечко, білочка, які розкажуть, як вони захищаються від ворогів.
Їжачок.
Привіт, друзі! Ми сьогодні недарма до вас завітали. Послухайте. Моя спина вкрита міцними колючими голками. Вони надійно
захищають мене від ворогів. У випадку небезпеки я швидко згортаюсь у колючий клубок із 6-8 тисяч голок.
Зайчик.
А я, друзі, міняю свою шубку двічі на рік: бурувато-сірий колір робить мене непомітним улітку серед зелених рослин, світліший — узимку на снігу. А ще мене рятують ноги. Я вмію прудко бігати й заплутувати сліди.
Білочка
. Я теж, як зайчик, міняю свою яскраво-руду шубку на сіреньку, щоб куниця не побачила мене серед гілок дерева.
Гадюка.
Якщо мені хтось загрожує, я піднімаю високо голову, шиплю і висовую роздвоєний язик. Він не отруйний. Отрута потрапляє до жертви через мої отруйні зуби.
Сонєчко.
А мене природа наділила яскравим червоно-оранжевим забарвленням, яке видно здалеку. Птахи обминають мене, бо я виділяю не приємну на смак рідину.
Зоолог.
Отже, основні ознаки, завдяки яким тварини захищаються від ворогів,— це здатність швидко бігати, змінювати забарвлення в різні пори року, наявність голок, яскравого забарвлення.
2. виступ агітбригади «Сполох».
1-й учень. Все частіше ми чуємо повідомлення про те, що деякі види тварин зникають або їм загрожує небезпека.
2-й учень.
У наш час з усіх кінців земної кулі лунають голоси охоронців природи, які з тривогою повідомляють про значне зменшення кількості тварин у природі. Багато тварин занесені до Червоної книги. Ця книга називається так тому, що червоний — колір небезпеки.
3-й учень.
У1880 р. вперше була надрукована Червона книга України. Зараз в нашій країні більше 130 видів тварин занесено до Червоної книги.
4-й учень.
Надмірне і хижацьке полювання стало причиною загибелі та зменшення кількості таких диких тварин, як зубр, кіт лісовий, хохуля, тхір степовий. А дикий бик (тур) та дикий кінь (тарпан) зовсім зникли на Землі. А ще 200—400 років тому вони водились на території України.
3.Інсценівка розмови птахів.
Снігур.
Цір-цір-цір, вийди, Іванку, надвір!
Синичка.
Час-час-час, вийди, Марійко, до нас!
Дятел.
Цинь-цинь-цинь, хлопчику, зернятко кинь!
Повзик.
Ціть-ціть-ціть! Нас рятувати спішіть!
Горобчик
Дбайте, діти, про нас!
На сніданочок для пташки
Киньте зерен, киньте кашки.
Ми ж все літо працювали,
Сади з черви обчищали.
Ще й співали вам на втіху —
Світ навколо звеселяли.
1-й учень
Ніколи не зробимо шкоди Тварині ми в ріднім краю. Нехай звеселяють природу, Співають пташки у гаю!
2-й учень
В Червону книгу ми занесли Світ неповторний та чудесний, Що поступово вимирає, Давно рятунку в нас благає. Ми всі — господарі природи, Тож збережімо її вроду!
3-й учень
Якщо людина добре серце має,
Вона іде у світ добро творить.
В її очах любов і ласка сяє,
Така людина сонечком горить!
4-й учень
Бережіть природу, любі діти,
Я до цього вас закликаю.
Хто байдуже ставиться до неї,
Той у грудях серденька не має.
Пам'ятаймо і я, і ти,
Маймо в серці зерна доброти.
Ці зернятка будуть проростати,
Спів почуєте душі своєї,
Про природу станете ви дбати,
Вірним другом будете для неї.
5-й учень
Глянь, яка чудова наша У країна!
Журавлі над лугом
Крилять рівним клином.
Будь природі другом,
Будь природі сином.
Звучить пісня «Будь природі вірним сином!».
4. Фізкультхвилинка.
Раз! Два! Час вставати:
Будемо відпочивати. Три! Чотири! Присідаймо!
П'ять! Шість! Засміялись!
Кілька разів понахилялись,
їжачок сьогодні в клас
Завітав у вільний час.
Будем бігати, стрибати,
Щоб нам їжачка впіймати.
Прудко їжачок втікає,
Голочками нас шпиляє.
Сім! Вісім! Час настав
Повернутись нам до справ.
5. Хвилинка активного відпочинку.
Відгадайте
Літом — наїдається, зимою відсипається. (Ведмідь)
Червонясту шубку має,
По гілках вона стрибає.
Хоч вона мала на зріст,
Та великий має хвіст.
(Білка)
Я співаю, як артист,
Спів мій радісний усюди
Дуже люблять слухать люди. (Соловей)
Не кравець, а все життя з голками ходить. (їжак)
У лісі біля пня — біготня, метушня,
Народ робочий весь день клопоче. (Мурашки)
V.
Закріплення вивченого матеріалу
1. Вікторина. «Знай, люби, бережи».
—Які ти знаєш казки чи оповідання, героями яких є тварини?
—Яким тваринам допоможуть люди, якщо охоронятимуть сосни та ялини?
—Як потрібно поводитись у природі, щоб не заподіяти лиха тваринам?
—Який найбільший звір на Україні?
—Назви найменшу пташку, яка живе на Україні.
—Назви зимуючих птахів своєї місцевості.
—Назви перелітних птахів.
—Доведи, що павук — це комаха.
—Розкажи про значення собаки в житті людини.
—Чому потрібно оберігати не лише самих тварин, але й місця, в яких они живуть?
—Чому багато видів тварин стають рідкісними?
—Яких ти знаєш тварин, занесених до Червоної книги?
2. Кросворд
По горизонталі:
2. Найбільша у природі кицька. (Тигр)
5. Жук, який має таку саму назву, що й тварина. (Носоріг)
8.Стародавні греки називали цю тварину «водяним конем». (Бегемот)
9.Морський родич рака. (Краб)
11.Тварина, яка харчується евкаліптом. (Коала)
12.Найшвидший із ссавців. (Гепард)
По вертикалі:
1. Пташка, яка низько літає перед дощем над землею. (Ластівка)
3.Птах миру. (Голуб)
4.Зображення цього птаха є на гербах багатьох країн світу. (Орел)
6. Батьківщина цієї тварини — Австралія. (Кенгуру)
10. Хижак морів та океанів. (Акула)
VI. Підсумок уроку
— Чи сподобався вам цей урок? Чим саме?
Другие работы по теме:
Основи екологічного права України
на тему Основи екологічного права України” 1. Охорона навколишнього середовища Згідно із ст. 65 Конституції України, її громадяни зобов'язані берегти природу, охороняти її багатства, примножувати їх і раціонально використовувати.
Тваринний світ як об’єкт охорони і використання
Тваринний світ - невід’ємний компонент навколишнього природного середовища. Правова охорона тваринного світу - сукупність правових норм та виникаючих на основі їх застосування правовідношень. Тваринний світ як природний ресурс загальнодержавного значення.
Тварини Волині
Ліси Волині мають мають багату і різноманітну фауну. Для лісу характерна велика різноманітність екологічних умов. Ярусність і неоднорідність видового складу рослинності визначають видове багатство і різноманітність фауни лісу. Птахи та ссавці Волині.
Правова охорона тваринного світу. Червона книга України
Шляхи забезпечення охорони тваринного світу. Певні заборони та обмеження передбачені законодавством. Заходів щодо запобігання загибелі тварин під час виробничих процесів. Правове значення Червоної книги. Збереження середовища перебування тварин.
Права та обов’язки користувачів об’єктами тваринного світу
Гарантії та захист прав власників і користувачів об’єктами тваринного світу. Права і обов’язки користувачів об’єктами тваринного світу. Умови припинення права спеціального використання. Правове регулювання полювання і мисливського господарства в Україні.
Різноманіття тваринного світу України
Ведмідь, вовк, лисиця, заєць, лось, куниця, дика свиня як характерні види представників дикої природи України, їх значення, типові місця мешкання, способи харчування. Суть сучасних негативних змін у фауні як наслідок нерозумної діяльності людини.
Червона Книга України
РЕФЕРАТ на тему: Червона Книга України Перелік видів рослин та тварин, що потребують охорони, наводять в так званих Червоних книгах. Перша Червона книга була видана у 1966 році за ініціативою Міжнародного союзу охорони природи та природних ресурсів (МСОП). Крім того, наукове узагальнення інформації в галузі охорони окремих видів рослин, грибів, тварин, відображено в Європейському Червоному списку тварин і рослин, що знаходяться під загрозою зникнення у світовому масштабі (1991), Червоних книгах окремих країн.
Гельмінтози
Захворювання людини, тварин і рослин, спричинені паразитичними черв'яками - гельмінтами. Джерела зараження, симтоматика інвазійних хвороб: трихінельоз, теніаринхоз, теніоз, ехінококоз, альвеококоз, фасциольоз, ехінококоз. Заходи щодо їх профілактики.
Як варити і їсти суп із дикої качки
Автор: Вишня Остап. Був такий славнозвісний орнітолог Мензбір, який на підставі батолітніх спостережень і наукових досліджень визначив, що дикі качки, крім базару, водяться ще по лугових озерцях та наших річках-колисках, по тихих плесах. Словом, ви поїхали на ті самі озерця, на очерети й плеса. «Само бою розуміється, що ви берете з собою рушницю (це така штука, о стріляє), набої і всілякий інший мисливський реманент, без яко-не можна правильно націлятись, щоб бити без промаху, а саме: рюкзак, буханку, консерви, огірки, помідори, десяток укруту яєць стопку...
Гомін, гомін по діброві
Автор: Народна творчість. Гомін, гомін по діброві, А над полем все заграви, А над полем все заграви, Пожовтіли буйні трави. Станьмо, хлопці, при долині.
Гіпоталамус у період стресу
Реферат на тему: Біоелектрична активність трофотропної зони гіпоталамусу за умов довготривалого стресу Передній гіпоталамус є вищим центром регуляції вегетативних функцій, а його дія на ефектори має парасимпатичний ефект. Виходячи з досить складної будови гіпоталамусу і його зв’язків, було з’ясовано, що функціональне значення різних областей гіпоталамусу є надзвичайно різноманітним, а подразнення тієї чи іншої області гіпоталамусу завжди торкається вегетативної сфери.
Сумчасті ссавці
Реферат на тему: Сумчасті ссавці: особливості життєдіяльності. Плацентарні ссавці: особливості життєдіяльності. Комахоїдні і рукокрилі ссавці ПЛАН
Тваринний світ Північної Америки
Реферат на тему: Тваринний світ Північної Америки Фауна північної Америки має чимало спільних з Євразією видів. Ця спільність пояснюється існуванням у недалекому геологічному минулому сухопутного зв’язку між Північно-східною Азією і Північно-Західною Америкою. Суша, що була колись на місці Берінгової протоки, могла бути центром видоутворення тварин, звідки вони розселялися і в Північну Америку, і в Євразію.
Домашні тварини
Домашні тварини як такі види тварин, що живуть з людиною та розводяться нею. Оцінка ролі та значення домашніх тварин в розвитку і вихованні дітей. День Захисту Тварин, історія його зародження і розвитку. Основні тварини Червоної Книги України, їх захист.
Зубр
Таксономічна характеристика. Місця перебування - рівнинні та гірські ліси. Причини зміни чисельності. Особливості біології. Розмноження у неволі. Заходи охорони зубрів. Розплідник у Біловезької Пущі.
Охорона фауни
Вирішення проблеми покращання екологічного стану біосфери потребує нового підходу до тваринного світу — фауни. Біомаса тварин становить лише 2 % усього живого на нашій планеті, але через високий рівень енергетичних процесів, величезну різноманітність і високу рухливість роль фауни в біосфері дуже велика.
Зоологія
РЕФЕРАТ З зоології. Вступ Зоологія – наука, що вивчає тварин – їх будову, спосіб життя і поширення на Землі. Нема такого місця на Землі, де б не зустрічалися ті чи інші представники тваринного світу. На неосяжних просторах північної тундри, в непрохідних тайгових лісах, на снігових вершинах гір, у жарких безводних пустинях і на великих глибинах океанів – всюди існують ті чи інші тварини.
Африка Національний парк Нгоронгоро
Національний парк Нгоронгоро. Вулканічний кратер Нгоронгоро – відомий національ- ний парк Африки. Мальовничий і різноманітний ланд- шафт, в якому круті обриви стін кратера Нгоронгоро
Ссавці гризуни
РЕФЕРАТ З зоології 1. Комахоїдні і рукокрилі ссавці. 2. Гризуни. 3. Ластоногі і щитовидні ссавці. Ряд Комахоїдні об’єднує близько 900 видів плацентарних ссавців, які характеризуються рядом примітивних ознак: зуби слабко диференційовані, півкулі переднього мозку невеликі, без звивин. Передній відділ морди у багатьох видів видовжений у хоботок, нюх розвинений добре.
Охорона видового різноманіття організмів 2
Назва реферату : Охорона видового різноманіття організмів Розділ : Екологія Охорона видового різноманіття організмів Збереження біосфери неможливе без збереження біологічного різноманіття організмі, які населяють нашу планету (біорізноманіття). У свою чергу, охорона біорізноманіття неможлива без всебічного вивчення видового складу організмів різних регіонів земної кулі, їхніх екологічних та морфофізіологічних особливостей.
Тваринний світ України
Розмаїття природних умов та біотопів (місцепроживань) зумовлює багатство тваринного світу України. На її території водиться 100 видів ссавців, 360 видів птахів, 200 видів риб, 20 видів плазунів, 17 видів земноводних. Тваринній світ змінювався протягом геологічних періодів та історичного часу. Дослідники вважають, що наприкінці палеогену тут водилися свиноподібні тварини, безрогі носороги, із птахів – баклани, мартини, кулик, качки, лелеки, сови, в річках жили крокодили, в морях – хижозубі кити.
ЗАПОВІДНИКИ І ПАМ’ЯТНИКИ ПРИРОДИ ДОНБАСУ
Міністерство освіти України Донецький державний університет Ліцей ПОВІДОМЛЕННЯ ЗАПОВІДНИКИ І ПАМ’ЯТНИКИ ПРИРОДИ ДОНБАСУ Донецьк , 1999 Для промислового Донбасу, що відрізняється сухим кліматом, заповідники і пам’ятники природи мають велике значення. В них зберігаються в природному стані грунти, грунтові води, дикі рослини та тварини.
Захист сг тварин і рослин від ураження
Назва реферату : Захист сг тварин і рослин від ураження Розділ : Військова справа, ДПЮ Захист сг тварин і рослин від ураження Основний спосіб групового захисту тварин — укриття їх в обладнаних тваринницьких приміщеннях. Можна також обладнати для тварин силосні та сінажні траншеї, овоче- і картоплесховища, підземні виробки, печери.
Екологія земноводних
Назва реферату : Екологія земноводних Розділ : Екологія Екологія земноводних Поширення та спосіб життя. Як холоднокровні тварини з незахищеними шкірними покривами земноводні поширені здебільшого у вологих тропіках і субтропіках. При просуванні на північ і південь від тропіків, а також у гори кількість видів земноводних зменшується.
Охорона рослинного й тваринного світу
Охорона флори. Рослинний світ, або флора, дуже чутливо реагує на зміни екологічних факторів і є чітким показником обсягу антропогенного впливу на природу. Рослини — найбільш беззахисні перед діяльністю людини, й з урахуванням сучасного стану біосфери їх охорона стала нині важливим комплексним міжнародним завданням.
Антропогеновий період
Реферат з біології Антропогеновий період З появою людини і початком її активної господарської діяльності розпочався новий період розвитку біосфери, що отримав назву антропоген (від грецького: людина і народження). Це останній період кайнозойської ери. Орієнтовно антропологи його датують періодом, що тривав приблизно від 0,6—0,8 до 2,5—3,5 млн. років.
Конспект уроку з навчання грамоти 1клас
Конспект уроку з навчання грамоти 1 клас Урок навчання грамоти, 1 клас Тема. Інтонаційне читання речень. Вправи на доповнення незавершених речень. Мета: Відпрацювати навички читання; звернути увагу на виразність читання, дотримуючись відповідної інтонації; формувати вміння доповнювати речення; розвивати фонематичний слух; виховувати бережливе ставлення до іграшок.