ВИХОВНЕ ЗАНЯТТЯ ДЛЯ УЧНІВ 7 КЛАСУ
Тема. Пам’ять. Правила запам’ятовування.
Мета. Дата елементарне уявлення про пам’ять як один із психічних процесів, ознайомити з природою пам’яті та її видами, розвивати увагу, мислення. Формувати вміння запам’ятовувати матеріал.
Обладнання. Схема “Пам’ять”, таблиця “Види пам’яті”, картки для обстеження, “Правила запам’ятовування”.
Хід заняття.
І. Оргмомент.
Вправа “Долоньки”.
Мета. Розвивати навички групової взаємодії, створювати настрій учасників на роботу, позитивні емоції.
Учасники підносять руки, повертають долоні до ведучого. Потім ведучий, рухаючись по колу, підходить до кожного і торкається своєю долонею, можна говорити при цьому приємні фрази. (Наприклад: “Ви сьогодні чудового виглядаєте!”, “Який у вас сьогодні чудовий настрій!” тощо).
Вправа “Усмішка по колу”.
Мета. Розвивати навички групової взаємодії, позитивні емоції.
Учасники повертаються по колу один до одного і дарують усмішку.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Чи ставили ви собі коли-небудь запитання:
Чи може існувати людина без пам’яті?
Якою ви уявляєте людину без пам’яті?
Для чого потрібна пам’ять людині?
Чи існують прийоми покращення пам’яті?
ІІІ. Засвоєння учнями навчального матеріалу.
Бесіда про пам’ять. Визначення пам’яті. Класифікація видів пам’яті.
На плакаті зображено 10 образів. Уважно подивіть на них, спробуйте запам’ятати (протягом – 30 секунд.) Відтворіть образи, які ви запам’ятали.
Дослідження складається з 3-х серій.
Перша серія. Учням зачитуються 10 слів. Вони уважно слухають, намагаються запам’ятати й відтворити. Друга та третя серії. Учні прослуховують десять цифр, потім відтворюють, що запам’ятали.
На маленьких аркушах паперу учні записують 10 слів. Потім аркуші забираються, а завдання учнів – відтворити слова, які записували.
Аналіз результатів.
Підраховується кількість відображених образів.
1-3 - низький рівень розвитку зорової пам’яті;
4-6 – середній рівень розвитку зорової пам’яті;
більше 6 – високий рівень розвитку зорової пам’яті.
Рівень розвитку слухової пам’яті визначається за формулою:
Чисельник – сума правильного відтвореного матеріалу за трьома серіями. Якщо піддослідний набрав 6 і більше балів – високий рівень розвитку слухової пам’яті; якщо менше 6 – недостатній рівень розвитку слухової пам’яті.
Підраховується кількість відтворених слів.
1-3 – низький рівень розвитку моторної пам’яті;
4-6 – середній рівень;
більше 6 – високий рівень розвитку моторної пам’яті.
Учні записують висновок: домінуючий тип пам’яті.
Увага учнів звертається на те, що в людини розвинені всі типи пам’яті, але один домінує. На уроках учителі намагаються залучити всі види пам’яті, використовуючи таблиці, схеми, опорні конспекти, пояснюючи матеріал.
Усі типи пам’яті можна тренувати. Для цього існують спеціальні прийоми і правила. Давайте ознайомимось з ними.
Рекомендації з розвитку пам’яті.
Учи з бажанням знати і пам’ятати.
Ретельно аналізуй і осмислюй весь матеріал, який запам’ятовуєш.
Використовуй під час запам’ятовування плани, схеми, смислові опори, проблемні ситуації.
Запам’ятовуй матеріал частинами.
Краще вчи по одній годині сім днів, ніж сім годин за один день.
Після математики вчи історію, після фізики – літературу; краще запам’ятовується різноманітне.
Переказуй матеріал, став собі запитання і відповідай на них.
Чергуй види діяльності: складні завдання та прості, працю й відпочинок.
Якщо отримав завдання у вівторок, а відповідати потрібно в п’ятницю, не чекай четверга; учи одразу, а в четвер тільки повтори.
Використовуй свої знання в діяльності.
Пам’ятай, що краще запам’ятовується початок і кінець, гірше – середина. Тож на середині уроку спробуй бути більш уважнішим.
Краще запам’ятовується логічно пов’язаний матеріал, ніж окремі слова.
Вправа “Чи пам’ятає ти...”
Мета: Розвивати спостережливість, привертати увагу до оточуючих.
Двоє бажаючих стають спиною один до одного. Їм по черзі ставлять запитання:
Якого кольору очі у партнера?
Яка зачіска?
У що одягнений партнер?
Якого кольору взуття?
Вправа “Снігова куля”
Мета. Розвиток спостережливості, уваги, пам’яті.
Пригадайте, як збільшується куля, коли ви її качаєте для снігової баби. Правила гри прості. Я називаю слово-іменник, учень повторює моє слово й додає своє, наступний учень повторює два попередніх і дає своє...
Ви можете пограти в цю гру вдома та з однолітками.
Вправа “Усмішка по колу”
Усміхніться і побажайте один одному успіхів, гарного настрою аж до наступної зустрічі.
Другие работы по теме:
Пам ять людини Образне мислення
Реферат з психології Пам’ЯТЬ людини. Образне мислення Процеси пам’яті Пам’ять – це психічний пізнавальний процес, який полягає у фіксації, збереженні та відтворенні попереднього досвіду.
Розвиток когнітивної сфери підлітка
Реферат з психології Розвиток когнітивної сфери підлітка У підлітковому віці спостерігається розвиток обсягу уваги, підвищення стійкості уваги та розвиток здатності до переключення та розподілу уваги. Також у підлітків відмічається погіршення результатів навчальної діяльності. Це відбувається тому, що розумові здібності підлітка на відміну од здібностей молодшого школяра, набувають нової якості: вони стають опосередкованими.
Ділові навички
Фактори, що визначають кар'єру людини: рівень професійної підготовки та морально-психологічна готовність. Навички придбання нових знань і передачі їх іншим. Навчання вмінню робити що-небудь: формування цілі, визначення дій. Навчання запам'ятовуванню.
Поняття про пам’ять: системи і функції
Поняття про пам'ять. Класифікація пам'яті: за характером психічної активності; за характером цілей діяльності; по тривалості збереження матеріалу. Основні процеси й механізми пам'яті: запам'ятовування; збереження; відтворення й дізнавання; забування.
Поняття експерименту
Поняття експерименту. Планування експерименту й методи психологічного дослідження. Експериментальний етап дослідження. Виокремлення і контроль незалежної змінної. Статистична обробка результатів. Оцінювання достовірності експериментальних даних.
Методики швидкого запам’ятовування великого обсягу матеріалу
Основні методи запам’ятовування інформації, їх сутність і особливості, характеристика та відмінні риси, порядок визначення ефективності. Критерії вибору того чи іншого методу запам’ятовування, властиві конкретній особі. Аналіз методу "Алгоритм абзацу".
Методика дослідження процесу запам'ятовування
Поняття пам'яті і механізму запам'ятовування. Структура і зміст образної пам'яті в педагогічній літературі. Дослідження мимовільного запам'ятовування і умов його продуктивності, динаміки заучування та безпосереднього і опосередкованого запам'ятовування.
Розвиток пам’яті молодшого школяра
Фізіологічні механізми пам’яті. Її основні типи та риси. Розвиток пам’яті у молодшому шкільному, підлітковому та юнацькому віці. Основні методики діагностики пам’яті. Позитивна та негативна функції забування. Умови та прийоми розвитку пам’яті школяра.
Альфред Адлер - видатний психолог
Концепція, запропонована Адлером, вважається індивідуальною в зв’язку з тим, що акцент був поставлений на унікальність кожної людини. Людину, як особистість можна зрозуміти, тільки розглядаючи її з точки зору соціальної перспективи.
Типи та особливості пам'яті людини
Зорові, слухові, тактильні, нюхові почуття і образи як елементи образної пам'яті. Процеси пам’яти, форми запам'ятовування. Значення слухової і зорової пам'яті. Системне мислення - процес оперування поняттями, що відображають взаємозв'язок об'єктів.
Організація дослідження рівня пам‘яті учнів початкових класів
Проблема вікових особливостей пам‘яті молодших школярів у психолого–педагогічній літературі. Загальна характеристика пам’яті у дітей молодшого шкільного віку. Експериментальне дослідження рівня пам‘яті учнів початкових класів, аналіз результатів.
Нейрохімічні особливості пам'яті
Розгляд поняття, форм (звикання, сенситизація) та видів (короткочасна, довготривала, проміжна) пам'яті. Характеристика процесів сприйняття, збереження, відтворення та забування інформації. Вивчення голографічного принципу та еквіпотенціальності мозку.
Розрахунок каналу обробки аналогового сигналу
Проектування каналу збору аналогових даних реальної мікропроцесорної системи, який забезпечує перетворення аналогового сигналу датчика - джерела повідомлень в цифровий код. В такому каналі здійснюється підсилення, фільтрація і нормування сигналу.
Архітектура Virtex
Структура и основні елементи архітектури Virtex, їх взаємодія та принцип роботи. Банки вводу-виводу. Логічний блок, що конфігурується – КЛБ. Таблиця перетворення. Елементи, що запам'ятовують. Умови та порядок позначення мікросхем сімейства Virtex.
Тригери на логічних елементах
Найпростішими елементами з пам’яттю є тригери – логічні елементи, яки можуть знаходитись у одному з двох стійких станів і переходити до іншого стану під впливом зовнішніх сигналів (через це тригер називають бістабільним елементом). Їх застосування.
Видатні українські діячі коректури друкованого видання
Коректура як етап редакційно-видавничої підготовки, в якому виправляють помилки у відбитках з комп’ютерного складання, історія розвитку даного процесу в видавничій справі, значення. Аналіз шкоди помилок в дитячих виданнях, необхідність їх виправлення.
Система файлів MS DOS
Контрольна робота з комп'ютерної техніки Система файлів MS DOS Так як процес рахування дуже складний і потребує значних затрат часу, люди здавна шукали машини, які звільнили б їх від цієї роботи. Ось чому з'явились комп'ютери (а їхнім предком була рахівниця — так, так, 10 паличок і 10 кісточок на кожній паличці) і разом з ними всі проблеми сучасної "комп'ютерної" людини.
Предат і задачіпатопсихології
Реферат з психології ПРЕДМЕТ І ЗАДАЧІ ПАТОПСИХОЛОГІЇ Патопсихологія є галуззю психологічної науки. Її дані мають теоретичне і практичне значення для психології і психіатрії. У цьому змісті її можна зарахувати до прикладних областей знання.
Побудова таблиці значень функції
Курсова робота з дисципліни: "Обчислювальна техніка, програмування і комп'ютерна графіка" на тему: Побудова таблиці значень функції” ЗМІСТ
Розвиток памяті та уяви дошкільняти
Реферат на тему: Розвиток памяті та уяви дошкільняти” План ВСТУП ОСОБЛИВОСТІ ТА РОЗВИТОК ПАМ’ЯТІ ДОШКІЛЬНЯТ ОСОБЛИВОСТІ ТА РОЗВИТОК УЯВИ ДОШКІЛЬНЯТ
Психологічні стани процеси властивості
Психологічні процеси, стани та властивості Оскільки психологія прагне до дійсного пізнання реального життя, вона не обмежується абстрактним вивченням окремих психічних функцій. Намагання проникнути в психічне життя особистості включає вивчення психічних процесів як моментів конкретної діяльності особистості, її властивостей, які проявляються і формуються у діяльності, та її психічних станів, які закріплюють певну сталість, статичність психічного через вчинкову дію.
Психологічні властивості людини Охарактеризуйте категорію пам яті
Реферат на тему: Психологічні властивості людини. Охарактеризуйте категор ію пам яті” До головних психологічних властивостей людини слід відносини такі як увагу, відчуття, сприйняття, память, мислення та його прояви. Без даних психологічних властивостей не може йти про сприймання сучасної людини як психологічного індивіда.
Когнітивна сфера особистості
КОНТРОЛЬНА РОБОТА З предмету: “Загальна психологія”. ТЕМА: “Когнітивна сфера особистості ”. Відчуття і сприймання в системі властивостей особистості.
Психодіагностика розумової працездатності хворих на неврози молодших школярів
Реферат на тему: ПСИХОДІАГНОСТИКА РОЗУМОВОЇ ПРАЦЕЗДАТНОСТІ ХВОРИХ НА НЕВРОЗИ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ У хворих на неврози молодших школярів на етапі наявності медико-психологічних показань щодо стаціонарного лікування (передстаціонарний період) мають місце суттєві зміни психологічних показників їх розумової працездатності (у порівнянні з нормативними величинами).