КОНСПЕКТ УРОКУ З української літератури Трагедія особистості
у п’єсі І. Карпенка-Карого
“Сава Чалий”
10 клас
Тема: Трагедія особистості у п’єсі І.Карпенка-Карого “Сава Чалий”.
Мета: Допомогти учням зрозуміти причини трагедії головного героя як неминучої плати за свої вчинки, усвідомити авторську ідею – осуд національної зради у будь-яких проявах.
Хід уроку
І. Вступне слово.
Історія України важка і складна. Вона приваблювала до себе увагу багатьох митців, які прагнули осмислити і трагічну долю українського народу, і життя окремих непересічних постатей.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Видатний драматург І.Карпенко-Карий не був винятком. Він створив трагедію “Сава Чалий”, в якій показав не просто історичний персонаж, а через нього виразив свої ідейні погляди.
Щоб ще краще зрозуміти позицію драматурга, ми розглянемо сьогодні цей твір, спробуємо по-своєму осмислити постать головного героя.
ІІІ. Історична та народнопісенна основа твору.
І.Карпенко-Карий старанно готувався до написання твору, ґрунтовно вивчав історичні джерела.
Як відомо, Сава Чалий був сотником надвірних козаків князя Любомирського. В 1734 р., коли на правобережній Україні відбулися масові заворушення селян проти польської шляхти, Сава Чалий перейшов на бік посталих. Але невдовзі він зрадив повстанців, перекинувся на службу до графа Потоцького, за що одержав значні привілеї. В 1741 р. Гнат Голий, один з ватажків повстанців, стратив Саву Чалого в його маєтку в с. Степашки на Вінниччині.
І Карпенко-Карий звернувся також до різних варіантів народних пісень про Чалого “Ой був в Січі старий козак” та переказів “Покарання зрадника”, “Нерідний син кошового Чалого”, “Єретик і душогуб” (Савур – могила, ст.. 78-80).
Творча уява та громадська позиція письменника змалювала Саву таким, який ми бачимо його у п’єсі.
ІV. Осмислення постаті головного героя.
Ким постає Сава Чалий у перших діях п’єси?
У перших діях п’єси Сава постає як ватажок селянського повстання, якого бояться пани і поважають селяни і запорожці.
“Запорожець. Не кожний з ним зрівняється. Він вчений сильно, учився в Києві у братстві. Його й на Січі поважають”.
“Він хоче людей і віру боронить”
“Якби таких побільше, то легше б нам жилось”.
“Я всю Україну об’їздив і серцем всім переконався, що жити тут немає сили. Пани знущаються над всім поспільством і віру християнську зневажають, завдячи скрізь унію свою. Стару Україну треба поминути і заснувати нову на вільних землях”.
У Другій дії ми бачимо, як пани розправляються з учасниками гайдамацького повстання. І кожний, хто потрапляє до їх рук, називає себе Савою і гине не схиливши голови.
“Для того сили я сюди збираю, на бій чесний хочу я покликать панів. Або поможем, або ставимо панів зменшити панщини і податно і рівний суд всім дати”.
“Задавив кохання, щоб не пошкодило воно моїй меті повстанській”
До Гната: “Ти тільки мстити хочеш, а я прогнать всі кривди хочу з України”.
Я хочу вмерти так як лицар: з шаблею в руці, в бою чеснім, помірявшись на силу з ворогами.
Що вплинуло на його рішення припинити боротьбу, проти польської шляхти? Чи було воно несподіваним?
Коли запорожці і Гнат, розповідаючи Саві про всі ті біди, що творять пани на Україні, закликають його до негайного повстання, Сава каже їм перечекати до слушного часу. Громада обирає отаманом Гната Голого.
Сава починає хилитися до думки, що збройне повстання народу завдасть ще більшої руїни рідній землі!
Сава вагається, а повсталим потрібна людина хоробра, розумна, безкомпромісна.
3.Яким виступає “вчений гайдамака” у діалозі зі Шмигельським? (2 картина 3 дії ст. 167).
Чи усвідомлює Сава, що за сите панське життя він повинен заплатити і честю, і гідністю, і людською порядністю?
Сава усвідомлює, що те, що він робить, помилка, але заради слави, кохання матеріального благополуччя іде на це.
4.Чим виправдовує Сава своє рішення?
Виправдовує тим, що все що він робить – в ім’я України. І не важливо для нього, яким це буде способом. Своїми теревенями про благо народу він зразу.
А Сава і стає його зрадником.
5.Докажіть, що головний герой твору – особистість роздвоєна.
(прочитати останній епізод трагедії 202)
Дати оцінку діям та вчинкам Сави Чалого.
Він пише листа, чекає допомоги, щоб розправитися з повстанцями і своїм побратимом, а коли Гнат з товаришами з’являється у його маєтку, він говорить про те, що він від кривди обороняв весь край.
Хоча насправді він зламав присягу побратимові і народові. А це тяжка зрада.
6.Про які кривди, заподіяні людям Савою Чалим, говорить Гнат?
“За те, що кіш у Чорнім лісі наш спалив, напавши зрадою на нього, за те, що ти ловив товаришів своїх і в руки панські віддавав, за те, що церкву спалив...”
7.Чи можна виправдати Саву?
Сава слабка і славолюбна людина, що “за шмат шилої ковбаси” перейшла на бік ворога. Його душу точить черв’як сумніву. А боротьба не визнає компромісів. Раз ставши на слизьку стежку угоди з ворогом, швидко скотишся в болото зрадництва.
8.У чому трагедія головного героя п’єси?
Трагедія Сави Чалого полягає в тому, що він як людина високих моральних поривань, бурхливих пристрастей прагнув відстоювати інтереси поневоленого закріпаченого селянства, але, заплутуючись у сітях власних вагань, починає стримувати вибух народного гніву, чекати слушного часу.
Така непересічна особистість вироджується, стає однодумцем панів. Зраджує тих, з ким раніше йшов пліч-о-пліч.
Сава гадає, що все, що він робить – це в ім’я спокою на Україні. Він не задумується, що омріяний ним спокій стане спокоєм раба.
Висновок.
Людина, яка перекреслила своє добре ім’я зрадою народних інтересів, лихими вчинками – постать справді трагічна.
Ні внуки, ні правнуки не зможуть пишатися своїм предком.
Це трагедія цілого роду і народу. Особистість, що втратила народну повагу, вимагає співчуття і осуду.
Твір, гідний стати в ряді архітворів нашої літератури, це “Сава Чалий”, трагедія з ХVІІІ ст. Основна на часах занепаду і хитання українського національного почуття, трагедія пере вершення, що дня особистої користі іде на службу до ворогів і наслідком наступальної реакції здорових останків національного життя, гине в хвилі, коли його зрадницькі плани, здавалося були близькі до здійснення”.
І.Франко.
Домашня завдання. Підготуватися до написання твору.
Другие работы по теме:
Структура конфлікту
Реферат на тему: У структурі конфлікту можна виділити такі основні поняття: учасники конфлікту, умови перебігу конфлікту, образи конфліктної ситуації, можливі дії учасників конфлікту, наслідки конфліктних дій. Учасниками конфлікту можуть бути окремі індивіди, соціальні групи, організації, держави й т.д.
Гуманістична теорія особистості А. Маслоу
Реферат на тему: Гуманістична теорія особистості А. Маслоу А. Маслоу – американський психолог, один з основоположників гуманістичної теорії особистості. Головною характеристикою особистості вважав потяг до самоактуалізації, самовираження, розкриття потенцій до творчості та любові, в основі яких лежить гуманістична потреба приносити людям добро.
Індивід людина особистість
Реферат На тему: Індивід, людина, особистість Для розуміння природи особистості потрібно з’ясувати співвідношення цього поняття з іншими поняттями, що використовуються як у класичній, так і в сучасній психології. Це на сам перед поняття індивіда, людини , особистості, індивідуальності, суб’єкта.
Склад і структура особистості
Реферат на тему: Склад і структура особистості Для розуміння природи особистості потрібно з'ясувати співвідношення цього поняття з іншими поняттями, що використовуються як у класичній, так і в сучасній психології. Це насамперед поняття індивіда, людини, особистості, індивідуальності, суб'єкта.
Компьютерное тестування
КОМПЬЮТЕРНОЕ ТЕСТУВАННЯ Тестування з метою вибору підходящих людей для певних цілей використовувалося протягом довгого часу. Сьогодні цей метод вибору найкращого з кандидатів для заповнення вакантної посади стає найбільш популярним.
Театр корифеїв
Реферат на тему: Корифеї українського театру Театральне мистецтво в Україні сягало коренями у сиву давнину, брало початок з фольклору. У веснянках, купальських та обжинкових піснях, у колядках та щедрівках, в обрядах весілля та похорону наявні яскраві елементи лицедійства: слова, мелодії, танцю, пантоміми.
Карпенко-Карий Іван
(1845 — 1907) Народився Іван Карпович Тобілевич 29 вересня 1845р. в с. Арсенівка поблизу Єлисаветграда; батько його походив із старовинного зубожілого дворянського роду й працював прикажчиком поміщицького маєтку, а мати була простою селянкою. Освіту, до якої так тягнувся хлопець, довелося через матеріальну скруту обмежити чотирикласним училищем і з чотирнадцяти років заробляти на прожиття.
Карпенко-Карый
(Иван Карпович Тобилевич) (1845 - 1907) Майже півтора сторіччя минуло від дня народження видатного українського драматурга і театрального діяча Івана Тобілевича, широко відомого також під псевдонімом Карпенко-Карого.Його славне ім’я тісно пов’язане не тільки з українським театральним ренесансом останньої чверті XIX століття, а й з розвитком визвольного руху на Україні, з боротьбою за ідейність та народність літератури.
Иван Карпенко Карий 29.09.1845 1907
Иван Карпенко – Карий 29.09. 1845 – 1907 ) Іван Карпович Тобілевич народився 29 вересня 1845 р. в с. Арсенівці ( тепер с. Веселівка Новомиргородського району Кіровоградської області).
Мартин Боруля
Автор: Карпенко-Карий Іван. Мартин Боруля, багатий шляхтич, чиншовик (той, хто платить за оренду землі якомусь іншому власникові), просить повіреного Трандалєва прочитати документ, де вказано, що «Дворянскоє депутатскоє собраніє» зачисляє його, Борулю, до дворянського роду і по дає на затвердження до Сенату.
Життєвий і творчий шлях Івана Карпенка-Карого
Перші роки навчання майбутнього драматургу. Робота Івана Карповича Тобілевича у повітових канцеляріях. Утворення аматорського гуртка у Єлисаветграді. Революційна діяльність Карпенка-Карого, роки заслання. Сценічність, щирість та безпосередність п'єс.
Іван Карпенко-Карий
Розуміння Карпенко-Карим багатства й краси українського слова та перші зерна артистичного хисту ще в дитинстві. Роки праці писарчуком. Боротьба за припинення переслідувань української культури. Формування світогляду письменника, його тонка гра на сцені.
Біографія Івана Карпенка-Карого
Дитячі та юнацькі роки Івана Тобілевича. Вплив сім'ї на характер і світовідчуття. Участь в аматорському драматичному гуртку. Вступ в театральну трупу Михайла Старицького. Заслання до Новочеркаська. Видання творів Карпенка-Карого. Зустріч з Л. Толстим.
П’єса "Бондарівна" Івана Карпенка-Карого
Умови та обставини створення Іваном Карпенко-Карим п’єси "Бондарівна" на початку творчого шляху. Особливості будови та сюжетної лінії п’єси, її ідеї, проблематика, характеристика головних героїв, а також її значення в театральному процесі того часу.
Микола Карпович Садовський (1856-1933) (. Життя та творчість WinWord)
Реферат на тему: Микола Карпович Садовський (1856-1933) Життя та творчість Виконала: Поблоцька Юлія 10-Б клас 2000 рік Микола Карпович Садовський (Тобілевич) народився 13 грудня 1856 року в селі Костуватому на Херсонщині. Дитинство і юність провів на селі серед чарівної природи, дружив із селянськими дітьми, на власні очі бачив сирітські злидні, страждання наймитів і наймичок, жорстоке свавілля куркулів-павуків.
Акторська діяльність І. Тобілевича
Значення постаті Івана Карповича Тобілевича з точки зору розвитку української національної культури і театру. Факти з його життя і творчості. Робота в аматорських гуртках Бобринця і Єлисаветграда. Особистість І. Карпенка-Карого як театрального діяча.
Драматургія і театр в Україні в XIX столітті
Мистецтво України другої половини XIX ст., розвиток драматургії та театру. Формування естетичних поглядів М.Л. Кропивницького, вплив на них статей М. Добролюбова та творчості О. Островського. Створення українського професійного театру "Руська бесіда".
Загорский, Иван Васильевич украинский актёр
Иван Васильевич Загорский (1861—1908) — украинский актёр. Биография С отроческих лет был занят в любительских спектаклях. С 1879 года — в русской труппе Н. Н. Савина в Харькове. В 1880 году в труппе Г. Выходцева (Кременчуг) познакомился с М. Л. Кропивницким, с которым работал до 1888 года. В 1888—1900 годах — в труппе Н.
Список монархов Лаоса
Введение 1 Мыанг Суа (княжество Сава) 2 Королевство Лансанг 3 Королевство Луангпхабанг 4 Королевство Вьентьян 5 Королевство Тямпасак 6 Королевство Лаос
Доррис, Майкл
Введение 1 Биография 1.1 Самоубийство 2 Произведения Введение Майкл Энтони Доррис (англ. Michael Dorris; 30 января 1945 — 10 апреля 1997) — американский писатель и ученый-индианист, занимавшийся историей и литературой коренного населения США. Доррис утверждал, что является потомком американских индейцев, но эти сведения так и остались не подтверждёнными.
Рапалльский договор 1920
Эта статья — о договоре между Италией и КСХС. О договоре между РСФСР и Веймарской республикой см. Рапалльский договор (1922). Рапалльский договор 1920 года
Список генералов Третьего Болгарского царства
Содержание 1 Список 1.1 А 1.2 Б 1.3 В 1.4 Г 1.5 Д 1.6 Ж 1.7 З 1.8 И 1.9 Й 1.10 К 1.11 Л 1.12 М 1.13 Н 1.14 П 1.15 Р 1.16 С 1.17 Т 1.18 Ф 1.19 Х 1.20 Ц 1.21 Ч 1.22 Ш 1.23 Я 1. Список
Белина, Александр Алексеевич
Александр Алексеевич Белина — советский/украинский киноактер. Родился 10 октября 1950 года в Киеве в семье служащего. Окончил Киевский национальный университет театра, кино и телевидения имени И. К. Карпенко-Карого (1972). Был актёром Киевской киностудии имени А. П. Довженко. Ушёл из жизни в 2008 году в Киеве.
Босния
Бо́сния (серб. Босна; хорв. Bosna) — исторический регион, составляющий бо́льшую часть современной Боснии и Герцеговины. Расположен на Динарском нагорье и отделён от Среднедунайской низменности реками Сава (на севере) и Драва (на востоке).
Артеменко, Константин Григорьевич
— советский и украинский актёр и режиссёр. Биография Родился 25 февраля 1925 года в с. Хомивка Житомирской области. Окончил актёрский (1959) и режиссёрский (1957) факультеты Киевского государственного института театрального искусства им. И.Карпеко-Карого.
Бакштаев, Леонид Георгиевич
Леони́д Гео́ргиевич Бакшта́ев (1934—1995) — советский актёр театра и кино, народный артист Украинской ССР. Биография Леонид Бакштаев родился в селе Добрынь Гомельской области.
Чорнобиль не має минулого часу
Назва реферату : Чорнобиль не має минулого часу Розділ : Екологія Чорнобиль не має минулого часу Минуло 20 років, а чорний день Чорнобильської трагедії продовжує хвилювати людей: і тих, кого він ”зачепив своїм недобрим крилом”, і тих, хто пізніше народився далеко від покривдженої землі. Хвилює ця трагедія і нас, учнів 11-го класу.
Механізм держави
Тема: . Механізм держави як комплексна система державних організацій. Співвідношення апарату та механізму держави. Функції та завдання державних організацій.
Інтелектуальні властивості особистості
САМОСТІЙНА РОБОТА З психології На тему: . Чи не найяскравішим доказом особистісної зумовленості мислення та інтелекту є поняття інтелектуальної активності особистості.
Психологічні стани процеси властивості
Психологічні процеси, стани та властивості Оскільки психологія прагне до дійсного пізнання реального життя, вона не обмежується абстрактним вивченням окремих психічних функцій. Намагання проникнути в психічне життя особистості включає вивчення психічних процесів як моментів конкретної діяльності особистості, її властивостей, які проявляються і формуються у діяльності, та її психічних станів, які закріплюють певну сталість, статичність психічного через вчинкову дію.
Рольова теорія особистості
Основні положення цієї теорії були сформульовані американськими соціологами Дж. Мидом і Р. Минтоном , а також активно розроблялися Т. Парсонсом . От основні положення цієї теорії .
Проблема поєднання інтересів суспільства й особистості
РЕФЕРАТ на тему: "ПРОБЛЕМА ПОЄДНАННЯ ІНТЕРЕСІВ СУСПІЛЬСТВА Й ОСОБИСТОСТІ" КИЇВ-2000 Потреби людини є основою її інтересів. Категорія потреби охоплює більш широке коло явищ, ніж категорія інтересу. Потреби притаманні всім біологічним організмам, в тому числі й людині. Інтереси ж – тільки людині.