КОНСПЕКТ УРОКУ З української літератури
Роман Уласа Самоука “Марія” – один з найдовершеніших творів про трагічну долю України, про голодомор
Тема: Роман Уласа Самчука “Марія” – один з найдовершеніших творів про трагічну долю України про голодомор.
Мета: Відкрити перед учнями ще одну сторінку правди в літературі та історії на прикладі роману Уласа Самчука “Марія”.
Допомогти їм правильно усвідомити символізм твору, гостроту проблематики та глибокий психологізм у змалюванні героїв.
Виховувати в них критичне ставлення до поведінки і і вчинків героїв.
Обладнання.
Фотографія письменника.
Текст роману “Марія”
Хід уроку.
І. Актуалізація знань учнів
Я не тому письменник українського народу, що вмію писати. Я тому письменник, що відчуваю обов’язок перед народом. Бог вложив у мої руки перо. Хай буде дозволено мені використати його для доброго, для потрібного.
Улас Самчук.
Хто він? Що зробив для рідної землі? Як склалася його доля?
Народився на Волині 20 лютого 1905 р. в знаменитій Дермані, де колись працював друкар Іван Федорович, потім брат Северина Наливайка Дем’ян, поет і книговидавець. Поблизу були Острог, Крем’янець, Почаїв, де складалася своєрідна культурна атмосфера.
Навчався в гімназії у Крем’янці. Юнаком було взято до польського війська, звідки він дезертирував і опинився в Німеччині. Згодом переїжджає у Прагу – найголовніший український еміграційний центр, вступає до Вільного українського університету, спілкується з інтелектуальним цвітом нації.
У роки Великої Вітчизняної війни Улас Самчук приїхав до окупованого Львова, став редактором газети “Волинь”.
У повоєнні роки став ініціатором нової літературної організації – Мистецького Управлінського Руху (МУР) 1947 р. переїхав до Торонто і прожив там, працюючи, до кінця своїх днів 9 липня 1987 року.
Творче надбання письменника.
Друкуватися почав рано. Перше оповідання “На старих стежках опублікував” у 1926р. Співпрацював з “Літературно-науковим вісником”.
Найвизначнішим творчим досягненням письменника є роман-тетралогія “Волинь” – гімн великому краєві України – Волині, його самобутнім людям, гімн селянській праці, любові до землі.
У 30-х роках вживалися заходи щодо нагородження Уласа Самчука Нобелівською премією за цей роман. Але цього не сталося. Хоча цей твір споріднений з “Селянами” С.Реймонта”. “Селянами” О.Бальзака, навіть з “Тихим Доном” М. Шолохова.
Після війни створює трилогію “Ост”, “Чого не гоїть вогонь?” “На твердій землі окремої уваги заслуговує публіцистика Уласа Самоука.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Найсенсаційнішим з усіх творів Самчука став роман-спалах “Марія”
Що це за твір? Чому його так названо?
Наше завдання сьогодні дати відповідь на це запитання.
ІІІ. Відповідь на запитання.
Про що розповідається у цьому романі?
Що вам відомо про голод 1933 року?
Світову громадськість у 1933 році потрясло нечуване в історії лихоліття, яке спало на голову українського народу – організований сталінсько-більшовицькою системою голодомор, що призвів до кількісного зменшення українців на одну п’яту. Тобто 7,5-8 млн. жертв. Це була перша велика акція етноциду, спрямована проти українського народу.
Коли був написаний роман?
Твір був написаний у тому ж таки 1939 році.
Зачитайте, кому присвячено твір?
Матеріям, що загинули голодною смертю на Україні в роках 1932-1933.
З яких трьох частин складається роман?
“Книга про народження “Марії”
“Книга дві Марії”
“Книга про хліб”.
Які історичні події охоплено?
Російсько-японська війна,
Перша світова війна,
Громадянська війна,
Події революції 1917 року,
Панування більшовизму,
Боротьба з куркульством.
Чи можна сказати, що дія окреслена точними, хронологічними рамками?
(26258 днів життя Марії, 71 рік 11 місяців)
ІV. Робота над текстом.
Прочитати початок 1 розділу.
Що ви довідалися про дитинство Марії?
Коли Марії пішов шостий рік, припало на каменоломнях тата, а за два місяці, підточена важкою хворобою, злягла мати і більше не підвелася.
Марія спочатку жила у тітки Катерини. У 9 р. почала самостійно жити, пішла у найми. Тяжко працювала, але ніколи не жалілася, ще й співала.
Швидко розквітла Прийшло й кохання. Але Корнія забирають в москалі.
2.Чому Марія подала рушники Гнатові?
Марія не кохала Гната. Але він був господарем. А він Корнія чекала листів, та не дочекалася.
3.Чому помирали Маріїні і Гнатові діти?
Мабуть, тому, що це був шлюб без взаємності, без кохання.
4.Як вплинули сім років служби государю на Корнія і що змінило його, повернуло в русло звичайного селянського життя?
Коли Корній повернувся з армії, почав калічити мову, пересипаючи її російськими словами, жорстоко ставився до Марії, але з часом порозумнішав, побачив, всюди, куди не кинь – порожньо. А їсти треба. І почав він ворушитися, працювати. Докупили поле, завели коней, побудували нову простору хату.
4.Чи догадувалася Марія, хто підпалив її нову хату?
Почалася російсько-японська війна і Корнія забрали воювати. На Великдень у Марії згоріла хата, коли вона була в церкві.
Марія догадувалася, що Гнат підпалив її хату, але він клявся, що не робив цього страшного гріха. Хоча в той день він найпізніше прийшов до церкви.
V. Коментоване читання.
7 розділ ІІ книги. 2 абзаци.
“І далі пішли дні рівною довгою чередою...”
Чому Корній почував себе як по молитві?
Якими поетичними образами змаль ванно красу літньої ночі?
Корній господар, почесний чоловік у громаді. Він одержує задоволення від праці, задоволення від життя і тому після зустрічі з своїм полем, з сонцем і небом почуває себе, як по молитві.
Кожний схід сонця приносив працю, захід – відпочинок.
Сонце величне і вічне.
Невтомні видзвони жартівливих сонячних птахів.
Хрусталево-прозорий пахучий воздух. Вітер топче по ланах білі хмаринки, ніби лілеї блакитного велетенського ставу підбавлені легко сонцем.
6.Якими мріями жила Марія?
Марія жила мріями про щасливе життя, про лад у родині.
7.Чому селяни вороже ставилися до більшовицької влади?
Нагаями гнали на робоут, знущалися з них.
8.Як розумієте рядки “Україна корчиться з голоду” (ст. 143).
9.Чому Корній не хоче йти в комунію? Чим зворушують його роздуми про життя.
10.Що ви можете розповісти про дітей Марії? Якою була їх доля?
11.Як жила родина Марії у дні голоду.
(уривки з V і VІ розділів ІІІ книги)
12.У чому виявилася материнська любов Марії, краса душі селянки?
13.Корній пожалів собаку, але не пожалів сина. – ваші думки з цього приводу.
14.”Слово має для мертвих і ненароджених. Затямте, ви, сини і дочки великої землі... Затямте принижні, витравлювані голодом, мором! Нема кінця нашому життю. Кажу вам правду велику: краще було Содомові й Гоморі в день страшного осуду, ніж вам, що відреклися й плюнули на матір свою!...”
На чому наголошував Гнат у слові до “прийдучого віків”.
VІ. Читання повних трагізму заключних рядків твору.
Яке враження справив на вас твір?
Що найбільше схвилювало?
Чи можна стверджувати, що доля Марії – це доля всієї України?
VІІ. Висновок.
VІІІ. Домашнє завдання. “Доля Марії – це доля всієї України (твір).
Другие работы по теме:
Пушкин а. с. - Концепция любви в романе
Роман Евгений Онегин это роман о любви. На жизненном пути каждый из героев встречает это замечательное чувство. Но ни одному из персонажей не удается соединиться с любимым человеком. Роман Евгений Онегин это роман о любви.
Авторське право у шоу-бізнесі
Питання правомірності використання творів - об’єктів авторського права та визначення обсягу прав на них. Фінансові, юридичні та моральні аспекти проблематики авторського права в українському шоу-бізнесі. Твори як об'єкти права інтелектуальної власності.
Почему роман А. С. Пушкина назвается Капитанская дочка
Автор: Пушкин А.С. Когда я почитала название романа А. С. Пушкина, «Капитанская дочка» я подумала, что в романе описывается жизнь девушки, у которой отец - капитан. Прочитав роман, я задумалась, почему он так назван.
Тополя
Автор: Шевченко Тарас. Росте тополя край дороги «Стан високий, лист широкий...» Хто не йде мимо, той звертає увагу: «Чумак іде подивиться Та й голову схилить; Чабан вранці з сопілкою Сяде на могилі».
Винниченко Володимир
Володимир Кирилович Винниченко (1880—1951) народився 28 липня 1880 р. в Єлисаветграді Херсонської губернії (тепер Кіровоградська область) в робітничо-селянській родині. Від першого шлюбу мати В. Винниченка мала трьох дітей: Андрія, Марію й Василя. Від шлюбу з Кирилом Винниченком народився лише Володимир.
Ось дерево звелось...
Автор: Рільке Райнер Марія. Ось дерево звелось. О виростання! О спів Орфея! Співу повен слух. І змовкло все, та плине крізь мовчання Новий початок, знак новий і рух.
Сосюра Володимир
(1898—1965) Володимир Миколайович Сосюра народився на станції Дебальцеве (нині Донецької обл.) 6 січня 1898р. Дитячі роки поета минали в с Третя Рота (нині м. Верхнє), у старій хворостянці над берегом Дінця. Про цей край Сосюра пізніше образно розповів у автобіографічному романі «Третя Рота». Одинадцяти років хлопець пішов працювати до бондарного цеху содового заводу, потім телефоністом, чорноробом, не цурався випадкових заробітків.
Иван Карпенко Карий 29.09.1845 1907
Иван Карпенко – Карий 29.09. 1845 – 1907 ) Іван Карпович Тобілевич народився 29 вересня 1845 р. в с. Арсенівці ( тепер с. Веселівка Новомиргородського району Кіровоградської області).
Вишенський Іван
Вершиною української полемічної літератури кінця XVI і першої половини XVII ст. була творчість Івана Вишенського, який викривав не тільки римсько-католицьких і уніатських владик, а й «власть мирскую», польсько-шляхетських і українських гнобителів.
Яка доля людини яка живе у не свою епоху
У своєму романі «Червоне й чорне» Стендаль розповідає про трагічну долю талановитого плебея у Франції часів Реставрації Жульєна Сореля. Син бідняка-теслі, Жульєн повинен був разом з батьком та братами працювати на лісопилці. Але він виріс не схожим і не зрозумілим для своїх близьких, що ненавидять його мрійність, нездатність до фізичної праці, любов до книг.
Первое прочтение романа М. Булгакова Мастер и Маргарита
Автор: Булгаков М.А. С одной стороны, можно сказать, что этот роман – фантастический миф, феерическое представление, но это всего лишь поверхностное впечатление, воссозданное «булгаковской чертовщинкой» для выражения остро-волнующей автора проблематики: борьбе добра и зла, предательстве, трусости, любви и милосердия.
Васильченко Степан
Степан Васильович Васильченко (Панасенко) (1879 — 1932) народився 8 січня 1879р. в містечку Ічня на Чернігівщині в бідній сім'ї ремісника. Трудова атмосфера, в якій зростав Васильченко, навчання в Коростишівській семінарії та Глухівському учительському інституті напередодні й у часи революційних подій 1905р., “неспокійна”, за його висловом, праця “неблагонадійного” вчителя в сільських школах на Київщині та Полтавщині, а також посилений інтерес до народної творчості, до поезії Шевченка, світової класики, — все це сприяло збагаченню життєвого і мистецького досвіду майбутнього письменника.
Вовчок Марко
(1833—1907) Народилася Марко Вовчок (літературний псевдонім Марії Олександрівни Вілінської) 10 (22) грудня 1833р. в маєтку Єкатерининське Єлецького повіту Орловської губернії у збіднілій дворянській сім'ї. Виховувалася в приватному пансіоні в Харкові.
Герасим`юк Василь
Василь Герасим'юк народився 18 серпня 1956 року у Караганді, де відбували заслання його батьки. Дитинство провів у Прокураві. Тут закінчив неповну середню школу, а середню — у Коломиї. Вірші почав писати ще у початкових класах.
Образ Марії у романі Уласа Самчука "Марія"
Дослідження особливості образу головної героїні роману Уласа Самчука "Марія". Порівняльна характеристика Марії Перепутько і Богоматері. Опосередкованість образу. Піднесення події останньої частини роману до рівня трагедійного національного епосу.
Одоевский, Роман Иванович
Роман Иванович Одоевский - князь, воевода, сын Ивана Семёновича. Один из рода удельных князей Одоевских, происходящих от князей Новосильских, отдаленных потомков Рюрика.
Видатні люди Галичини
Наша споконвічна земля Галицька багата й невичерпна на оригінальні таланти, джерела художнього слова, витоки животворчої духовної сили. Над нею завше витає вільний український дух, невиснажливу силу якого успадковує, передає з роду в рід національна література, незнищенна скарбниця різножанрових творів красного письменства.
Система трудового права 3
Курсова робота на тему: „Система трудового права” Курсова на 43 сторінки Ціна курсової: 50 грн. Можна замовити окремий розділ: ціна 3 грн. за сторінку Телефон 8 (050) 731-58-17
Які завдання покладено на Прокуратуру України
Прокуратура України (від лат. “procuro” – піклуюся, забезпечую, попереджую) – єдина, суворо централізована система державних органів, на які Конституцією покладені важливі державні завдання, а саме: підтримання державного обвинувачення у суді; представництво інтересів держави або громадянина в суді у випадках, передбачених законом; нагляд за дотриманням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство; нагляд за дотриманням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян (ст. 121).
Повноваження Кабінету Міністрів України
Повноваження Кабінету Міністрів України. План Вступ. Повноваження Кабінету Міністрів України. Висновок. 1. Вищим органом у системі органів виконавчої влади є Кабінет Міністрів України. Відповідно до ст. 113 Конституції він у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України. однією з основних функцій Кабінету Міністрів є забезпечення виконання законів (у тому числі і Конституції) і актів Президента України, систематичний Контроль за їх виконанням іншими органами виконавчої влади усіх рівнів і усунення виявлених порушень.
Кабінет Міністрів 2
Конституційний статус Кабінет Міністрів План. 1. Кабінет Міністрів – вищий орган у системі органів виконавчої влади. 2. Склад та порядок формування Кабінету Міністрів.
Повітряний кодекс України Розділ ІІІ
Розділ III ВИКОРИСТАННЯ ПОВІТРЯНОГО ПРОСТОРУ УКРАЇНИ Стаття 9. Структура повітряного простору України Структура повітряного простору, порядок її формування і зміни, правила використання повітряного простору визначаються державним органом по використанню повітряного простору України.
Різноманітність природи України
1. Найбільша річка України: Дунай; Дністер; Дніпро. 2. Яке населення переважає в нашій країні: міське; сільське. Найчисельніший вид тваринного світу України:
Розвиток пізнавальних здібностей та інтересів учнів у процесі вивчення географії
ТЕМА ДОСВІДУ: РОЗВИТОК ПІЗНАВАЛЬНИХ ЗДІБНОСТЕЙ ТА ІНТЕРЕСІВ УЧНІВ У ПРОЦЕСІ ВИВЧЕННЯ ГЕОГРАФІЇ” Проблемне навчання, суть якого - самостійне одержання знань учнями, стає все більш цікавим для учителя і учня. Саме цей вид процесу навчання може забезпечити найбільшу активізацію навчально-пізнавальної діяльності учнів, яку супроводжує один з постійних стимулів навчання задоволення від процесу роботи та результату.
Цивільне право як галузь українського права
Курсова робота на тему: „Цивільне право як галузь українського права” Курсова на 38 сторінок. Була захищена на 5 балів в Київському Національному Економічному Університеті юридичного факультету
Поезії Марійки Підгірянки
КОНСПЕКТ УРОКУ З літератури рідного краю Поезії Марій ки Підгірянки Тема. Література рідного краю. Марійка Підгіянка. Поезії. Мета. Ознайомити учнів у літературною довідкою про письменницю Марію Омелянівну Домбровську та її поетичну творчість. Розвивати в них уміння сприймати поетичні картини рідної природи через поезію.
Президент України 2
РЕФЕРАТ на тему: “Президент України” Президент України: абезпечує державну незалежність, національну безпеку і правонаступництво держави; звертається з посланнями до народу та із щорічними і позачерговими посланнями до Верховної Ради України про внутрішнє і зовнішнє становище України;
Охорона фауни 2
Фонд державного майна України Міністерство економіки України Міністерство фінансів України Міністерство праці України Міністерство статистики України
Нетрадиційні релігії
породжені глибинними процесами суспільного життя ХХ ст. і виявилося не тільки і відновленні ортодоксальних релігійних традицій, а й у пошуку нових цінностей, духовних орієнтацій. На позначення цього явища вживають багато синомічних термінів: (неорелігії”, “неосекти”, “неокульти”, “нетрадиційні вірування”, “севдорелігії”, “неомістицизм”, “релігії Нового віку”.