Педагогіка
«Конспект уроку з біології: Квітка — видозмінений пагін. Будова
і різноманітність квіток.»
Мета. Продовжувати формувати в учнів поняття про рослинний організм, його органи. Сформувати поняття про квітку як репродуктивний орган рослини, що є видозміненим пагоном; розширити знання про будову квітки, біологічне значення її головних частин — маточки і тичинок; виявити подібність у будові квіток різних рослин на тлі їх різноманітності; розкрити естетичну цінність і благотворний вплив рослин на людину та роль знань про будову квітки у практичній діяльності людини; формувати спеціальні вміння розпізнавати органи квітки та їх частини.
Методи. Проблемна бесіда, розповідь, робота з живими рослинами та гербарними зразками, з підручником, таблицями.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань учнів.
Які органи має квіткова рослина?
Що таке пагін?
Назвіть складові пагона.
Які органи квіткових називаються вегетативними?
Які функції виконує корінь?
Назвіть функції пагона.
Які процеси життєдіяльності властиві рослинним організмам?
Як розмножуються рослини?
9. Коли з'являється насіння у рослин?
Як воно утворюється?
Засвоєння нових знань.
Лабораторна робота № 14
Тема. Будова і різноманітність квіток.
Мета. Ознайомитися з будовою і різноманітністю квіток і їх значенням у житті рослин.
Об'єкти і обладнання. Фіксовані квітки вишні, абрикоса, гороху; квітучі кімнатні рослини: пеларгонія, примула, колеус; колекції або гербарні зразки рослин з різними типами квіток, лупи, препарувальний набір, таблиці, робочий зошит для лабораторних і практичних робіт, підручник біології.
Теоретичний матеріал. Квітка — орган, характерний тільки для покритонасінних, або квіткових рослин. Квітка — це видозмінений пагін, віссю якого є квітколоже. На квітколожі, яке може мати різну форму, розташовуються чашолистки, пелюстки, тичинки й маточки. Квітка буває правильною, якщо через неї можна провести кілька осей симетрії. Якщо через квітку можна провести тільки одну вісь симетрії, щоб розділити її на дві рівні частини, то її називають неправильною.
Квітка, в якій є і тичинки, і маточки, називається двостатевою, а квітка лише з тичинками або лише з маточками — одностатевою. Одностатеві квітки бувають тичинковими або маточковими.
Тичинка складається з тичинкової нитки і пиляка, а маточка утворюється з плодолистків. Плодолистки можуть зростатися по-різному: зав'язь може бути одно-, дво- або багатогніздовою. Зав'язь — це нижня розширена частина маточки. У зав'язі знаходяться насінні зачатки, з яких утворюється насіння. На верхівці маточки знаходиться приймочка.
ХІД РОБОТИ
Завдання 1. Вивчити будову квітки.
Розгляньте запропоновані квітки і порівняйте їх з квітками на малюнку з підручника, знайдіть серед них подібні.
2. Знайдіть у квітці маточку, тичинки, оцвітину, квітколоже і квітконіжку. Намалюйте в зошиті схему будови квітки і позначте частини квітки відповідними цифрами: 1 — квітконіжка; 2 — квітколоже; 3 — чашечка; 4 — віночок; 5 — тичинка; 6 — маточка.
Завдання 2. Вивчити будову тичинки і маточки.
Виберіть із запропонованих квіток таку, яка має тичинки і маточки. Запишіть назву такої квітки.
Відділіть одну тичинку, знайдіть у ній пиляк і тичинкову нитку. Замалюйте тичинку і підпишіть її частини.
Відділіть маточку, розгляньте її за допомогою лупи і знайдіть приймочку, зав'язь і стовпчик. Зверніть увагу: якщо маточка утворена одним плодолистком, то поверхня приймочки буде гладенькою. Якщо ж вона утворена двома або більшою кількістю плодолистків, то на верхівці приймочки видно сліди від їх зростання (розглядати треба дуже уважно за допомогою лупи!). Замалюйте маточку і позначте на малюнку її частини.
| Завдання 3. Навчитися розрізняти правильні і неправильні квітки.
Розгляньте запропоновані живі рослини або гербарні зразки. Розділіть рослини на дві
групи: з правильними і неправильними квітками. Встановіть назви цих рослин, результати дослідження занесіть до таблиці.
Знову розділіть рослини на дві групи — з простою і подвійною оцвітиною (тобто такою, що складається з чашечки і віночка). Результати знову занесіть до таблиці.
Підрахуйте в досліджуваних квітках кількість чашолистків і пелюсток. Результати підрахунків занесіть до таблиці.
Завдання 4. Навчитися розрізняти дво- і одностатеві (маточкові і тичинкові) квітки.
1. Знайдіть у квітках досліджуваних рослин тичинки і маточки. Розділіть всі рослини на три групи: а) з двостатевими квітками; б) з маточковими квітками; в) з тичинковими квітками.
2. Результати дослідження занесіть до табл. 1.
Висновок. Квітки різноманітні за зовнішнім виглядом: за розмірами, формою, Забарвленням, але вони мають спільні ознаки будови, до яких належать оцвітина, тичинки і маточки. Оцвітина захищає тичинки і маточки — головні частини квітки, в яких утворюються статеві клітини. Маточка складається із зав'язі, стовпчика та приймочки, а тичинка — з тичинкової нитки і пиляка. Квітки бувають одно- і двостатеві, правильні і неправильні. Квітка — це видозмінений пагін, орган насінного розмноження.
III. Узагальнення, систематизація і застосування знань.
1. 1. Доведіть, що квітка є видозмінений пагін.
Яку функцію виконує квітка?
Як пояснити різноманітність будови, форми, забарвлення квіток у природі?
Як людина використовує знання про будову квітки?
II. Прочитайте текст і вставте пропущені слова.
Квітка — це ... пагін. Вона розташовується на ..., верхівка якої називається ... . Останнє являє собою вісь видозміненого пагона. У квітці виділяють: покриви, тичинки й маточки. Покриви квітки називають.... Вона буває ... і... . Сукупність чашолистків називають ..., а ... — віночком. Оцвітина виконує ... функцію. Головними частинами квітки вважають ... і ... . Всі частини квітки прикріплюються до ..., що є її віссю.
III. Виберіть групу ознак, що найповніше характеризують будову квітки:
а) оплодень, квітколоже, чашечка;
б) квітконіжка, квітколоже, пелюстки, маточка;
в) квітконіжка, квітколоже, чашечка, віночок, тичинки, маточка.
IV. Виберіть групи рослин з двостатевими квітками і ознаки, якими ви при цьому будете користуватися. Ознаки:
а) наявність у квітці подвійної оцвітини;
б) наявність у квітці тичинок;
в) наявність у квітці маточок;
г) наявність у квітці тичинок і маточок;
д) відсутність у квітці тичинок;
е) відсутність у квітці маточок;
є) відсутність у квітці тичинок і маточок. Групи рослин:
а) огірок, верба, дуб;
б) кукурудза, вишня, огірок;
в) бузок, яблуня, обліпиха;
г) картопля, квасоля, шипшина;
д) кукурудза, тополя, тюльпан;
е) тюльпан, яблуня, вишня.
V.Підведення підсумків уроку, оголошення завдань до дому.
Другие работы по теме:
Основи статистики
1. Завдання 3.8 Необхідно: - за даними таблиці 1 визначити відносні величини структури, порівняння та координації. Дані для виконання: Таблиця 1. Дані про реалізацію товарів ВАТ "Квітка" і ВАТ "Красуня"
Пагін особливості його будови та функції
Пагін – надземний, вегетативний орган, що виник як пристосоване до життя в повітряному середовищі суші, - у квіткових досягає високої досконалості. Пагін складається з осі (стебло, листків, та бруньок (зачатки нових пагонів). Основну функцію вегетативного пагона – фотосинтез – здійснюють листки; стебла виконують механічну, провідну іноді запасаючу функцію.
Будова генератора
Генератор як основне джерело електричної енергії в автомобілі, його структура та основні елементи, принцип дії та параметри роботи, оцінка її ефективності. Порядок передавання струму між частинами. Будова, принцип дії генератора змінного струму.
Гомін, гомін по діброві
Автор: Народна творчість. Гомін, гомін по діброві, А над полем все заграви, А над полем все заграви, Пожовтіли буйні трави. Станьмо, хлопці, при долині.
Допоміжні алгоритми
та тему: ДОПОМІЖНІ АЛГОРИТМИ Тема: Допоміжні алгоритми. Мета уроку: навчити учнів складати допоміжні алгоритми; виховати старанність, дисциплінованість;
Учень і його оточення
Тема уроку: Учень і його оточення (5 кл) Мета уроку: Закріпити раніше вивчений матеріал. Відпрацювати граматичну тему Prдsens. Вивчити кількісні числівники від 1 до 12.
урок-гра
Урок-гра: Treasure Hunt План-конспект підсумкового уроку з англійської мови у 5-му класі по темі: Орієнтація на вулиці авторська національна школа №37
Поняття про характер Риси характеру
Конспект уроку з біології у 9 класі Поняття про характер. Риси характеру. Тема. Поняття про характер. Риси характеру. Мета. Сформувати поняття про характер, розкрити його природну основу;
Агрус і гарбуз звичайні
Реферат з біології на тему: АГРУС І ГАРБУЗ ЗВИЧАЙНІ АҐРУС ЗВИЧАЙНИЙ lossularia reclinata - багаторічна рослина родини агрусових. Кущ заввишки 60-150 см з колючими пагонами. Листки З-5-лопатеві, зубчасті. Квітки сидячі, з зеленуватими, червонуватими або пурпуровими пелюстками, одиничні або в 2— 3-квіткових'китицях.
Відділ Покритонасінні або Квіткові рослини Загальна характеристика
Різноманітність покритонасінних та особливості їх поширення. Панування покритонасінних рослин у сучасній флорі. Покритонасінні – відділ вищих насінних рослин, деревовидні або трав’янисті з добре розвиненими і різноманітними коренями, стеблами і листками. У квіткових існує цілий ряд особливостей будови – значних
Розмітка тонкого листового металу
План - коспект уроку з теми: Розмітка тонкого листового металу Тема: Розмітка тонкого листового металу. Мета: Дидактична: дати основні поняття про розмітку та види інструментів для розмітки.
Особистісно орієнтоване навчання
ОСОБИСТІСНО ОРІЄНТОВНЕ НАВЧАННЯ На сучасному етапі вчителі біології та інших дисциплін використовують у процесі навчання особистісно-орієнтований підхід до кожного учня.
Поняття про біологію
Назва реферату : Поняття про біологію Розділ : Біологія Поняття про біологію 1. Біологія – наука про живу природу. Зв’язки біології з іншими науками. Рівні організації живої матерії.
Структура курсу Біологія
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ УКРАЇНИ. КИЇВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ТОРГОВЕЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ Коломийський економіко – правовий коледж Затверджую Директор Коломийського
Будова рослин
Назва реферату : Будова рослин Розділ : Біологія Будова рослин План. Загальні ознаки вищих рослин. Рослинні тканини їх класифікація. Види твірних тканин їх будова та значення в рослинному організмі.
Питання до екзамену з фізики
ПИТАННЯ ДО ЕКЗАМЕНУ. Метод еквівалентного генератора. Метод вузлової напруги. Метод накладання при розрахунку лінійних кіл. Режими роботи, джерела живлення.
Модель уроку Фізичні та хімічні явища
Тема уроку ЯВИЩА ФІЗИЧНІ І ХІМІЧНІ. ХІМІЧНА РЕАКЦІЯ. ОЗНАКИ ХІМІЧНИХ РЕАКЦІЙ, УМОВИ ЇХ ВИКОНАННЯ І ПЕРЕБІГУ Мета уроку закріпити і поглибити знання учнів про фізичні явища. На основі знань про фізичні явища сформувати поняття „хімічного явища”, навчити учнів відрізняти фізичні явища від хімічних. Розвивати уміння спостерігати і робити висновки.
Конспект з уроку української мови Козацікий рік
Конспект уроку з української мови „Козацький рік” Українська мова (читання) Тема. О.Паламарчук „Козацький рід” (казка) Мета : розширити уявлення дітей про складові частини поняття козацького роду, родини; виховувати моральні якості людини; розвивати уміння працювати над значенням слів, висловів.
Шипшина історія і сучасність
Реферат з біології Шипшина – історія і сучасність На земній кулі зростає величезна кількість дивовижно красивих квіток, проте однією з найкращих вважається троянда. Стародавні греки присвячували її дочці Зевса-громовержця Афродіті — богині кохання і краси. Колись, згідно з легендою всі троянди були білі.
Подорожник 2
Реферат з біології на тему: Подорожник” Листя подорожника великого – Folium plantaginis majoris Подорожник великий – Plantago major l. Родина подорожникових
Папоротеподібні Загальна характеристика 2
Назва реферату : Відділ Папоротеподібні. Загальна характеристика Розділ : Біологія Відділ Папоротеподібні. Загальна характеристика Це один з відділів вищих спорових рослин. Поширені по всій земній кулі, починаючи з пустель і закінчуючи болотами, багато видів – мешканці прісних водойм. Сучасні папороті в основному представлені трав’янистими рослинами.
Будова рослини Корінь пагін стебло
Реферат з біології Будова рослини. Корінь, пагін, стебло. Корінь — вегетативний орган з необмеженим ростом, який забезпечує закріплення рослин у субстраті, поглинання і транспорт води та розчинених у ній мінеральних речовин та продуктів життєдіяльності ґрунтових мікроорганізмів і коренів інших рослин, первинний синтез органічних речовин, виділення в грунт продуктів обміну речовин і вегетативне розмноження.
Умовні рефлекси
Урок з біології “” УРОК ІЗ ТЕМИ «УМОВНІ РЕФЛЕКСИ» Мета уроку. Освітня : сформувати в учнів поняття про умовні рефлекси як набутий механізм регуляції поведінки; ознайомити з умовами і механізмом утворення умовних рефлексів. Розкрити роль І.П.Павлова у дослідженні умовних рефлексів. Установити подібність і відмінність між безумовними і умовними рефлексами.
Ліки довкілля
Фрагмент уроку "". Тема уроку : "Ліки довкілля". Мета уроку : ознайомити учнів із рослинами луків, вчити розпізнавати Ознайомити з використанням лікарських рослин людиною.
Конспект уроку з навчання грамоти 1клас
Конспект уроку з навчання грамоти 1 клас Урок навчання грамоти, 1 клас Тема. Інтонаційне читання речень. Вправи на доповнення незавершених речень. Мета: Відпрацювати навички читання; звернути увагу на виразність читання, дотримуючись відповідної інтонації; формувати вміння доповнювати речення; розвивати фонематичний слух; виховувати бережливе ставлення до іграшок.